Zmiękczanie na kolumnach jonitowych

Metoda ta polega na przepuszczeniu wody przez złoże ze specjalnej żywicy (jonitu), w którym następuje wymiana jonów wapniowych i magnezowych znajdujących się w wodzie na jony sodowe. Jonit po nasyceniu jonami wapniowymi i magnezowymi musi być zregenerowany (przepłukany roztworem soli kuchennej). Zwykle stosowane są urządzenia, które mają jeden zbiornik na żywicę i jeden na solankę do regeneracji. Częstotliwość regeneracji jest uzależniona od twardości wody, wielkości urządzenia oraz od tego, ile zużywamy wody zmiękczonej. Najwygodniej jest, gdy regeneracja odbywa się nie częściej niż raz na kilka dni, w nocy, i tym między innymi powinniśmy się kierować przy doborze zmiękczacza.

Zmiękczacze jonitowe to urządzenia całkowicie zautomatyzowane i niewymagające nadzoru. Zależnie od rodzaju głowicy sterującej ich praca może być dostosowana do założonego planu zużycia wody (sterowanie czasowe) albo pomiaru rzeczywistego przepływu (sterowanie objętościowe). Zmiękczacze różnią się także rodzajem zastosowanej żywicy, zdolnością jonowymienną oraz, oczywiście, ceną i kształtem zbiorników. Do domów jednorodzinnych zwykle wystarcza urządzenie o niskiej wydajności chwilowej, ale przed zakupem warto dokonać dokładnych obliczeń, korzystając z pomocy konsultanta technicznego naszej firmy.

Twarda woda jest niepożądana do picia i zasilania wodociągów komunalnych, ma gorzkawy smak i może działać przejściowo jako środek przeczyszczający, nie nadaje się również na potrzeby gospodarki wodnej w energetyce (kotły parowe, wymienniki ciepła itp.)
Należy pamiętać, że 1 mm kamienia na powierzchni urządzeń grzewczych zwiększa zużycie energii o około 10%. Osadzający się kamień powoduje też szybkie zużywanie się urządzeń gospodarstwa domowego a w skrajnych przypadkach jego awarię.

Zmiękczanie wody skutecznie zapobiega powstawaniu kamienia kotłowego w instalacjach wodnych i sprzętach gospodarstwa domowego. Zapewnia tym samym wyższą jakość wody dla celów grzewczych, mycia okien, prania oraz poprawia funkcjonowanie urządzeń takich jak: żelazka, zmywarki, ekspresy, pralki itp.

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno urządzenia do filtracji domowej, jak i przemysłowej. Zachęcamy do kontaktu osobistego oraz telefonicznego. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane ze zmiękczaniem, a także doradzimy w jaki sposób najlepiej zadbać o czystość naszych ujęć.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Więcej informacji

Nasze strony używają plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zamknij