58 523 98 86 biuro@delta.pomorze.pl

Lampa UV do wody – dezynfekcja wody lampą UV

Szukają Państwo lampy UV do wody? Dezynfekcja wody lampą UV, czyli inaczej mówiąc naświetlanie promieniowaniem ultrafioletowym, to metoda sterylizacji, która wyklucza użycie jakichkolwiek środków chemicznych. Opiera się na reakcjach fotochemicznych, które niszczą DNA mikroorganizmów. Jest zatem ekologicznym sposobem na usunięcie z wody wszelkich bakterii i wirusów. Co więcej, nie zmienia jej smaku i zapachu, nie grozi przedawkowaniem preparatów dezynfekujących oraz nie powoduje żadnych oznak zatrucia. Wśród naszej bogatej oferty znajdą Państwo zarówno lampy UV do wykorzystania domowego, jak i przemysłowego. Zachęcamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego. Pomożemy w wyborze idealnej lampy UV do dezynfekcji wody i podpowiemy, jak prawidłowo zadbać o czystość ujęć.

Z czego składa się lampa bakteriobójcza do wody?

Każda lampa bakteriobójcza do wody składa się z komory naświetlania i promienników zamontowanych w jej wnętrzu. W urządzeniu woda przepływa wzdłuż lamp UV. W zależności od modelu – może być zarówno jedna, jak i kilkanaście lamp w pojedynczej komorze. Moc jednej lampy niskociśnieniowej wynosi od 20 do 120 W. Żywotność żarników wynosi około 8000 godzin, czyli 1 rok. Lampy te stosuje się do dezynfekcji wody o przepływach od 0,1 do 90 m3/h. Konstrukcja lampy zapewnia odpowiednią grubość warstwy cieczy, co skutkuje optymalnym i skutecznym przenikaniem promieni UV. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą naszej firmy – są w niej m.in. stacje odwróconej osmozy, systemy do odżelaziania wody czy urządzeń służących do jej demineralizacji w warunkach domowych.

Warto dodać, że bakteriobójcze właściwości promieniowania ultrafioletowego są znane już od 1877 roku. Po raz pierwszy zostały wykorzystane do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia kilkanaście lat później, w 1910 roku. Promieniowanie UV stało się wówczas niezwykle obiecującą metodą fizycznej dezynfekcji wody. Warto podkreślić, że lampa bakteriobójcza UV do wody nie zmienia jej składu chemicznego – dlatego warto stosować metody uzdatniania. Wysoki stopień twardości wody, a także nadmierne stężenie żelaza mogą przyczyniać się do gromadzenia osadów na osłonkach żarników. Te zmniejszają zaś ich wydajność, a tym samym żywotność lampy.

Jak działa lampa UV do dezynfekcji wody?

Działanie lampy UV do dezynfekcji  wody to proces przebiegający w sposób ciągły.

Istotne jest, aby dezynfekowana ciecz była klarowna, co w niektórych przypadkach oznacza potrzebę jej wcześniejszego oczyszczenia mechanicznego. Mowa o wstępnym oczyszczaniu w  stacji filtracji wody, pozwalającym pozbawić ją zawiesin, piasku, drobinek rdzy czy kamieni. W przypadku lamp, przy większych sieciach wodociągowych, wykorzystuje się także dozowanie podchlorynu sodu – często równolegle z naświetlaniem promieniami UV. Zabezpiecza on wodę płynącą w rurociągu przez dłuższy czas i zapobiega tzw. wtórnemu skażeniu. Dezynfektant dostaje się do rurociągu przy pomocy dawkownika – chloratora. Najskuteczniej i najprecyzyjniej funkcjonuje układ do dezynfekcji złożony z chloratora (dawkownika) oraz wodomierza impulsowego. Przy takim zestawieniu mogą Państwo określić precyzyjnie stałą dawkę wolnego chloru w wodzie uzdatnionej.

Lampy UV do dezynfekcji wody na użytek domowy i przemysłowy

Znajdujące się w naszym asortymencie lampy UV do dezynfekcji wody mają szerokie zastosowanie. Warto podkreślić, że zaawansowane systemy urządzeń, oprócz szkodliwych mikroorganizmów, usuwają z wody m.in. węgiel organiczny (DOC – dissolved organic carbon). Jego wysokie stężenie prowadzi do powtórnego namnażania się mikroorganizmów w instalacji. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno urządzenia do filtracji domowej, jak i przemysłowej. Różnią się one przede wszystkim takimi parametrami promieniowania UV, jak zakres oraz charakter emisji. Zachęcamy do kontaktu osobistego oraz telefonicznego. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z zastosowaniem lamp UV, a także doradzimy, w jaki sposób najlepiej zadbać o czystość ujęć.