58 523 98 86 biuro@delta.pomorze.pl

Filtr odżelaziający

Jeśli niepokoją Państwa rdzawe zacieki na armaturze sanitarnej, metaliczny posmak wody, a także żółte plamy na białej, wypranej odzieży – rozwiązaniem problemu będzie zakup filtra odżelaziającego. Warto podkreślić, że woda o ponadnormatywnym stężeniu żelaza cechuje się nie tylko niepokojącym zapachem, gorzkim smakiem i sprawia wrażenie brudnej. Osad z żelaza stanowi doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów. Przyspiesza procesy korozyjne, które zachodzą w rurach, a także różnych elementach urządzeń AGD, prowadząc do ich przedwczesnych awarii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podwyższona zawartość żelaza ma niekorzystny wpływ na żywice jonowymienne, występujące w zmiękczaczach.

Jak działa filtr do odżelaziania wody?

Każdy filtr do odżelaziania wody posiada złoże, dzięki któremu szkodliwe substancje nie przedostają się do wody pitnej. Złoże ma właściwości katalityczne – dzięki temu dochodzi zarówno do utleniania, jak i zatrzymywania rozpuszczonych związków na jego powierzchni.

Filtry odżelaziające to urządzenia, które usuwają zazwyczaj także nadmiar manganu, który towarzyszy zwykle zbyt wysokiemu stężeniu żelaza. Filtry wyposażone w złoża zeolitowe niwelują zarówno żelazo, mangan, jak i siarkowodór, odpowiedzialny za wyjątkowo przykry zapach. Żywotność złóż zależy przede wszystkim od ich typu oraz jakości wody. Należy pamiętać o ich okresowej wymianie.

Dlaczego filtry odżelaziające znajdują zastosowanie w przypadku wody z sieci wodociągowej?

Być może zdają sobie Państwo sprawę, że filtry odżelaziające sprawdzają się nie tylko w przypadku wody z własnego ujęcia, dla której zbyt wysokie stężenie żelaza jest zjawiskiem naturalnym. Zdarza się, że woda z sieci wodociągowej także cechuje się dużą zawartością żelaza. Najczęściej wynika to ze złego stanu systemów dystrybucji wody, m.in. zbiorników i rurociągów, pokrytych osadami i rdzą. Filtry odżelaziające sprawdzają się zatem także w przypadku gospodarstw domowych, zasilanych wodą z sieci. Warto wspomnieć, że smak i zapach wody poprawią Państwo także używając wkładu węglowego, jednak ten materiał jest najbardziej skuteczny w przypadku wody o dużym stężeniu chloru i znajduje zastosowanie w przypadku filtrów narurowych. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty.